Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu uprzejmie informuje, iż Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” - edycja 2025, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, którego adresatami są następujące osoby:
-
dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
-
osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
-
o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
-
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
-
traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym:
-
wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
-
wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról
w rodzinie; -
wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
-
wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się
z otoczeniem
Rodzaje usług i ich zakres godzinowy powinny być uzależnione od osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika.
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż:
-
840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie
o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną lub równoważne; -
720 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub równoważne;
-
480 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną lub równoważne; -
360 godzin rocznie dla:
-
osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub równoważne;
-
dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Za realizację usługi asystencji osobistej, uczestnik nie ponosi odpłatności.
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni
w tygodniu, przy czym przez tą samą osobę maksymalnie do 12 godzin na dobę. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej. Do czasu realizacji usługi asystencji osobistej nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.
W celu zdiagnozowania potrzeb mieszkańców Powiatu Tarnobrzeskiego w zakresie chęci korzystania z Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”, prosimy
o zgłaszanie tychże potrzeb w tutejszym Centrum w terminie do 20 sierpnia 2024 roku do godz. 15.00 osobiście w siedzibie jednostki: ul. 1 Maja 4 pok. 25 lub telefonicznie pod numer 15 822 13 40 wew. 103.
Treść Programu wraz z załącznikami dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem: