Pełna nazwa placówki: Warsztat Terapii Zajęciowej
Dane teleadresowe: adres: 39-450 Baranów Sandomierski, ul. Zamkowa 24 (tel/fax: 15 811 85 36 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Imię i nazwisko osoby kierującej placówką: Magdalena Durda
Rys historyczny:
15 IX 1999 r. – utworzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie Sandomierskim, który jest jednostką nadzorującą. Warsztat finansowany jest w 90% przez Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych oraz w 10% przez Powiat Tarnobrzeski.
XII 2004 r. – utworzenie pracowni ceramicznej
Opis działalności:
Warsztat Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim realizuje zadania w zakresie rehabilitacji zawodowej, społecznej i ruchowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę jej indywidualnych możliwości. Realizacja tych zadań odbywa się poprzez: rozwijanie umiejętności w wykonywaniu czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, przygotowanie do życia w środowisku społecznym, poprawę kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój psychofizycznych sprawności oraz ogólne usprawnienie.
Warsztat jest placówką pobytu dziennego i zapewnia rehabilitację 35 uczestnikom.
Zajęcia Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzone są w następujących pracowniach:
– Stolarskiej
– Przyrodniczej
– Plastycznej
– Krawieckiej
– Tkackiej
– Ceramicznej
– Dnia codziennego
Uczestnicy w ramach zajęć mogą korzystać z gabinetu rehabilitacji, pomocy psychologicznej i pielęgniarskiej.
Różne techniki terapii zajęciowej prowadzone w wyżej wymienionych pracowniach rozwijają podstawy oraz specjalistyczne umiejętności zawodowe, które w przyszłości umożliwią uczestnikom podjęcie pracy w zakładzie aktywności zawodowej lub innej pracy zarobkowej bądź szkolenia zawodowego.
W pracowniach Warsztatu powstaje wiele ciekawych wytworów: hafty, gobeliny, patchworki, poduszki, obrazy, półki, rzeźby, wyroby ceramiczne, kwietniki, stroiki świąteczne oraz inne prace dekoracyjne i użytkowe, które niedrogo można kupić na organizowanych przez WTZ kiermaszach. Uzyskane w ten sposób pieniądze wykorzystywane są w ramach terapii społecznej na imprezy integracyjne: zabawy taneczne, kuligi, ogniska, grzybobranie, wyjazdy do kina, itp. oraz na wycieczki turystyczne w kraju i zagranicą. W ramach rehabilitacji społecznej Warsztat uczy osoby niepełnosprawne akceptacji swojej choroby, podniesienia samooceny i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Ważniejsze wydarzenia:
2010 r. – udział uczestników w całorocznym Projekcie „Program aktywizacji społecznej w powiecie tarnobrzeskim” realizowanym przez Powiat Tarnobrzeski / Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską. Brało w nim udział 15 uczestników. Głównym celem Projektu był wzrost aktywności społecznej oraz pobudzenie aktywności zawodowej u osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym.